主页 > ESS > 314Ah 60KW/120KWH
全新一代
314Ah 60KW/120KWH
重新定义家庭能源。超长续航,智能互联。
产品信息
IP55 ProtectionResistant to outdoor installation with strong environmental adaptability.
Full-scenarioSupporting PV access, transitioning from on-grid to off-grid, and
encompassing the entire spectrum of photovoltaic systems, energy
storage, and generators.
Wide range of applicetiousIt is suitable for hybrid systems, commercial appliances.
More DurabilityWithstand high temperature.
Minimal O&MSupports floor-standing, rack-mounted installation.
Multi-Brand CompatibilityModular design, pre-maintenance solution for easy access and
O&M, and support for online monitoring and O&M.
Capacity ExpansionUp to 6 units to 15 units can be connected in series, expandable
energy from 96.46kWh to 241.15kWh.
Smart ControlECO-WORTHY APP.
参数
Model 60KW/120KWH
Battery
Battery Type LFP
Battery Capacity 314Ah
PACK configuration IP20S
PACK Quantity 6PACK/ Cluster
Rated Current 150A
Max. Current 200A
Voltage Range 324V~438V
Nominal Energy 120.58kWh
AC(On-grid)
Rated Power 60kW
AC Maximum Output Current 100A
AC Maximum Intput Current 136.4A
AC Rated Voltage 230V/400V
Wiring Method 3/N/PE
Frequency 50Hz/60Hz
Power Factor 0.8 leading ~ 0.8 lagging
THDi <3%
AC(Off-grid)
Rated Power 60kW
AC Rated Voltage 230V/400V
AC Maximum Current 91A
Wiring Method 3/N/PE
Frequency 50Hz/60Hz
Power Factor 98.4%
THDv <3%
Photovoltaic
Max. PV Input Power 80kW
Max. PV Input Voltage 1100V
Start-up Voltage 200V
MPPT Voltage Range 180V~1000V
Number of MPP Trackers 4
Number of Strings per MPPT 2/1
Max. PV Input Current 4×40A
System
Weight (without inverter) 1500kg
Dimension (WDH)(without inverter) 1100 * 1450 * 2100mm
Max. Efficiency >88%
Air Conditioner Power 3kW(Cooling)
Temperature -20°C ~ 50°C(Derating above 40°C)
Humidity 0~ 95% RH(Non-condensing)